b

PHONE:         +3549874654

E-MAIL:         email@email.com

ADDRESS:      Patterson 989,NY

Lorem ipsum dolor sit amet, elit adipiscing elit. In ullamcorper
Leo, Eget euismod orci.

7 tipů pro správné krmení

Co ovlivňuje volbu typu krmiva a množství koncentrátu?

  • plemeno
  • tělesná hmotnost a věk,
  • stav koně,
  • úroveň výkonu a zátěže,
  • faktory prostředí (včetně teploty),
  • jak je kůň chován (ve stáji, na pastvině atd.),
  • co jiného je v krmené dávce

Dá se zhruba říci:
v nízké zátěži: přibližně 0,5 kg koncentrátu na 100 kg tělesné hmotnosti za den
ve (velmi) vysoké zátěži: přibližně 1,0 kg na 100 kg tělesné hmotnosti za den.

1. KRMTE ČASTO A V MALÝCH PORCÍCH
Koně jsou přirozeně zaměstnáni jídlem 60 až 80% času. Místo toho, abyste koni nabídli veškeré krmivo najednou, je lepší rozdělit denní dávku na 2 nebo 3 porce denně.

2. STÁLE STEJNÉ SLOŽENÍ a FIXNÍ ČASY KRMENÍ
Koně jsou v krmení konzervativní a jejich trávení nemá rádo změny. Proto vyžadují neměnné složení krmiva a pevnou dobu krmení. Změny byste měli vždy implementovat pomalu; mikroorganismy ve střevech potřebují čas, aby si zvykly na novou dávku. Změny v krmivu proto zavádějte postupně. Při přechodu z jednoho druhu krmiva na jiné původní krmivo pomalu ubírejte a zvyšujte obsah krmiva nového. To samé platí i o změně doby krmení. I ta by měla být postupná.

3. KRMENÍ NA MÍRU
Naučíte se praxí a pozorováním, jak konkrétního koně krmit. Přizpůsobte krmení charakteru, hmotnosti a zátěži koně. A nezapomeňte: každý kůň je jiný a má jiné energetické potřeby. Pro jednoho koně jsou 3 kila denně moc, pro jiného je 5 kilogramů příliš málo.

4. VŽDY KRMTE DOBRÉ KRMIVO
Bez dobrého krmiva nebude trávení koně fungovat optimálně a bakterie a mikroorganismy v žaludku, tenkém a tlustém střevě nebudou moci správně vykonávat svou práci. Vždy zajistěte kvalitní seno nebo jinou vlákninu. Doporučené množství sena je přibližně 1,5% tělesné hmotnosti vašeho koně nebo poníka denně.

5. NEJPRVE SENO
Nejprve podejte koni objemné krmivo. To podpoří tvorbu slin a správnou funkci trávicího systému. Sliny (produkované pouze tehdy, když kůň žvýká) zajišťují hladké polykání krmiva a zabraňují ucpání jícnu.

6. DOPŘEJTE ČAS NA TRÁVENÍ
Po nakrmení jádrem nechte koni alespoň hodinu na strávení.

7. VŽDY ČERSTVOU VODU
Zajistěte, aby měl váš kůň vždy přístup k čerstvé vodě. Zejména kojící klisny mají velkou potřebu vody. A samozřejmě všichni koně při vyšších teplotách.